تبلیغات
تولد دوباره - سفر به خلوتگاه مقدس ( SANCTUM )
پنجشنبه 11 فروردین 1390

سفر به خلوتگاه مقدس ( SANCTUM )

   نوشته شده توسط: ماندانا آقاکشمیری    

 

من مسلمانم قبله ام یک گل سرخ

جانمازم چشمه ، مهرم نور .

دشت سجاده من .

من وضو با تپش پنجره ها می گیرم

در نمازم جریان دارد ماه ، جریان دارد طیف .

سنگ از پشت نمازم پیداست :

همه ذرات نمازم متبلور شده است .

من نمازم را وقتی می خوانم

که اذانش را باد ، گفته باشد سر گلدسته سرو

من نمازم را ، پی (( تکبیرة الاحرام )) علف می خوانم

پی (( قد قامت )) موج .

*****

کعبه ام بر لب آب

کعبه ام زیر اقاقی هاست .

کعبه ام مثل نسیم ، می رود باغ به باغ ، می رود شهربه شهر

(( حجر الاسود )) من روشنی باغچه است .

 

فقط آرزوم اینه که تو از سفر برگردی

 

آرامش آن است که بدانی در هر گام دست تو در دست خداست ....

 

حافظ گشوده ام و چه زیباست فال تو

حتما" قشنگ می شود امسال حال تو

با آن زبان فاخر و ایرانی اصیل

فرخنده باد روز و شب و ماه و سال تو

عید بر شما و خانواده محترمتان مبارک

مهربانی تزئین لحظه هاست ،

دوستان خوبم

برای مهربانی هاتون جوابی جز دوست داشتن ندارم

اگرچه یادمان میرود که عشق تنها دلیل زندگی است

اما خدا رو شکر که نوروز هرسال این فکر را به یادمان می آورد

باز هم نوروزت مبارک که سالت را سرشار از عشق کند.

******

ما نه آنیم که دربازی تکراری این چرخ و فلک

هرکه از دیده مان رفت ز خاطر ببریم یا که چون فصل خزان آمد و گل رفت به خواب ، دل به عشق دگری داده ز آنجا ببیریم وسعت دیده ی  ما خاک قدم های شماست

خاک زیر قدمت را به دو دنیا بخریم.

 

 

غارنوردان ایران

چاره ای جز حقیقت گویی ندارم! دیشب از طریق راههای اینترنتی ناقض حق كپی رایت فیلم جیمز كامرون با موضوع اكسپدیشن غواصی در غار و حوادث متعاقبش را دانلود كردم. به امید روزی كه بتوانیم به راحتی با پرداخت حق واقعی موئلفین و فیلم سازان ما هم به راحتی به این آثار دست یابیم.

http://www.scintilena.com/wp-content/uploads/sanctum-movie-picture.jpg

این فیلم چند روز پیش برای اولین بار برروی پرده سینماهای آمریكا اكران شد. از آن روز تاكنون شاهد نقدهای متناقضی در دفاع و رد آن بر روی سایتهای خارجی بوده ام. بدلیل غارنورد بودن و داشتن نگاهی متفاوتتر از دیگران و اینكه حدود دو سال از تجربه شخصی سیلاب در غار خود من (نوروزسال1388 غارنمكدان قشم طولانی ترین غار نمكی دنیا) می گذرد بشدت مشتاق دیدن این فیلم بودم.

این فیلم با جمله :"این فیلم از داستانی واقعی الهام گرفته است" شروع شده و سپس در فضای تاریك هنرپیشه اصلی را میبینیم كه غوطه ور در آب بسان یك مرده در یك لحظه چشمانش را باز می كند انگار كه تمامی صحنه های بعدی فلش بكهایی از خاطرات او هستند... فیلم در جزیره دورافتاده گینه نو پاپوا و در اعماق غار اسا آلا پس از روز 34 اكسپدیشن غواصی در غار رخ می دهد...

برای از بین نرفتن لذت تماشای فیلم از بازگویی حوادث اجتناب می كنم و از جنبه ای غارنوردانه و غارشناسانه به نقد فیلم خواهم پرداخت. در این نقد هیچگونه تلاشی جهت نقد این فیلم از منظر سینمایی ندارم.

چاره ای نیست. فیلم جیمز كامرون علیرغم به تصویر كشاندن برخی حوادث واقعی در غارنوردی فارغ از اغراق گویی و ژانگولر بازی نیست. البته در این میان جیمز را مقصر نمی دانم چون او هم باید به فكر گیشه اش باشد.

پس از فیلم تخیلی “DESCENT” به معنی فرود (در این فیلم موجودات تخیلی و آدم خوار از گوشت انسان تغذیه می كردند) كه یكی از واژه های مقدس دنیای غارنوردی را به سخره گرفت و به مردمان عادی دنیای زیبا و پرهیجان غارنوردی را در كمال زشتی ارایه نمود، فیلم جیمز كامرون (كارگردان فیلمهای معروف ترمیناتور، تایتانیك، آواتار و...) با وجود داستانی بسیار دلهره آور، ورزش غارنوردی را همانگونه كه هست با نگاهی واقعی به بیننده ارایه می نماید.

تصاویر زیبا ، فیلمبرداری بدیع و هیجان ودلهره دم به دم آن هر بیننده را به خود جذب می كند. مخاطبین غارنورد هم با تماشای صحنه های بیس جامپ درون غار، نكات فنی غارنوردی و غواصی و نقشه زیبا و سه بعدی غار كه هنر نقشه كش را به نمایش می گذارد روح تشنه خویش را سیراب خواهند كرد.

در دنیای ورزش، غواصی در غار خطرناكترین رشته بشمار می آید. یك اشتباه و سپس مرگ!

قصد من از عنوان این موضوع یادآوری این نكته است كه در حال حاضر با گرایش زیاد به غارنوردی و به روز شدن غارنوردی در ایران هر روز به خیل مشتاقان غواصی در غار هم افزوده می شود. از انجایی كه ما عادت كرده ایم پس از بروز حوادث به خطرناكی كارها پی ببریم! تماشای این فیلم خالی از لطف و درس گرفتن نیست. در جایی از فیلم پس از مرگ ویكتوریا(از اعضای ناخوانده تیم!) شاهد نتیجه گیری فرانك ( سرپرست مصمم اكسپدیشن) هستیم. فرانك می گوید: "ویكتوریا گزینه های غلطی را برگزید...تصمیم گرفت به این پایین بیاید بدون داشتن تجربه...تصمیم به غواصی بدون لباس غواصی خیس گرفت...و تصمیم گرفت از چاقویش{البته استفاده نابجا-نویسنده} استفاده كند...اینها سه اشتباه بسیار بزرگ هستند...توی همچین جایی با یكی اش هم نمی توانی جان سالم بدر نمی بری....". پس از پنج قربانی در غار پراو جا برای تامل بسیار است.

در این فیلم زنجیره از حوادث ممكن در غار به نمایش كشیده شده است. خرابی ناگهانی هوا، سیلاب درون غار، بسته شده راه خروجی، سقوط، غارنورد بی تجربه، مشكل تجهیزات غواصی، گیر كردن مو در ابزار فرود، هیپوترمی، استفاده از پتوی نجات، بیماری‌ فشار (نیتروژنه شدن)، عدم اطاعت از سرپرست، اتمام باطری، عدم آمادگی روحی قبل از غوص، هم تیمی ناسازگار، عدم حركت صحیح در معابر تنگ، حركات احساسی و...

در اوایل فیلم می بینیم كه جاش (شخصیت اصلی داستان) با تمسخر از گردنبد هدیه تولدش از سوی پدر سخن می گوید. گردنبندی كه تبدیل به چراغی كوچك می شود. در انتهای فیلم هم در حین عبور از سیفون كه او در تاریكی محض فرو می رود و ذهن جستجوگر بیننده و حتی خود شخصیت داستان بدنبال آن است كه او چگونه این بار از خطر خواهد گریخت ناگهان این چراغ روشن می شود. بارها در این فیلم میبینیم كه پیش بینی و لوازم اضطراری ای كه براحتی گاه از آنها می گذریم چگونه جانمان را می خرند.

البته موضوعی در این فیلم در مورد چگونگی برخورد با مجروحین حادثه وجود دارد كه با فلسفه ذهنی من بشدت منافات دارد. كسانی كه فیلم "لمس خلا" و چگونگی بازگشت سایمن را در شرایطی تقریبا غیرممكن دیده اند شاید با من موافق باشند. البته به گمان من این نگاه از این دید نشات می گیرد كه در غواصی اولین اشتباه آخرین است.و شاید اینكه دوری این جزیره دورافتاده از دنیای مدرن فرض هرگونه انتظار برای تیم نجات را منتفی می داند...

شاید دانستن این موضوع هم برای بینندگان این فیلم خالی از لطف نباشد. كمك نویسنده این فیلم،اندرو رایت، خود كاوشگر زیر آب و فیلم ساز است و داستان این فیلم الهامی از داستان واقعی حادثه سال 1988 در غاری آبی در استرالیا می باشد كه اندرو خود بخشی از آن بوده است. تیمی 15 نفره از غواصان پس از ریزش دهانه غار بدلیل طوفانی ناگهانی و سیلاب درون غار بمدت دو روز گیر می كنند و بدنبال راه خروج می گردند...

تماشای این فیلم را به همه دوستان غارنورد توصیه می كنم.

سعید هاشمی نژاد

جمعه 11 فوریه 2011

 


Latisha
پنجشنبه 16 آذر 1396 10:54 ب.ظ
Its such as you learn my mind! You seem to grasp a lot approximately this, like you wrote the e book in it
or something. I believe that you just can do with a
few p.c. to force the message home a little bit, but other than that, that is
fantastic blog. An excellent read. I will certainly be back.
magalysorrels.wordpress.com
سه شنبه 2 خرداد 1396 09:14 ق.ظ
This post gives clear idea in support of the new users of blogging,
that genuinely how to do blogging.
سعید
شنبه 15 شهریور 1393 10:43 ق.ظ
با تشکر از نظر کارشناسی این فیلم هایی که نام بردی را از کجا میشه گیر اورد..؟
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر