تبلیغات
تولد دوباره - سفر به اعماق زمین Journey to the Center of the Earth
دوشنبه 12 اردیبهشت 1390

سفر به اعماق زمین Journey to the Center of the Earth

   نوشته شده توسط: ماندانا آقاکشمیری    
سفر به اعماق زمین

  ژول ورن

داستان ها و کارتون هایی که درباره سفر به مرکز زمین بود را به یاد می آورید؟

داستان ها و کارتون هایی که درباره سفر به مرکز زمین بود را به یاد می آورید؟ البته سفر به مرکز زمین و زنده برگشتن از آنجا غیرممکن است؛ اما اگر جزئیات را کنار بگذاریم، به نظرتان در مرکز زمین چه اتفاقی برای ما می افتد.
سفر به مرکز زمین و زنده برگشتن از آنجا غیرممکن است. دمای مرکز زمین حدود 5هزار درجه سانتی‌گراد است _فقط چند صد درجه خنکتر از دمای سطح خورشید_ و فورا هر کسی را که به آنجا برود کباب خواهد کرد. علاوه بر آن فشار مرکز زمین سه میلیون برابر فشار سطح زمین است که بدن انسان را مثل کاغذ مچاله می‌کند. اما بگذارید برای چند لحظه شیرین این جزئیات را کنار بگذاریم! وقتی شما به مرکز زمین می‌رسید، فیزیک این مکان بسیار جذاب و شگفت‌انگیز خواهد بود.
 
درک صحیح گرانش نکته کلیدی درک وضعیت عجیب و غریبی است که در مرکز زمین برای شما پیش خواهد آمد. شدت نیروی گرانش توسط جرم اجسام و فاصله آنها از یکدیگر تعیین می‌شود: هر چقدر اجسام سنگین‌تر و فاصله آنها کمتر باشد، نیروی جاذبه بیشتر خواهد بود. تنها نیروی گرانشی که به اندازه کافی قوی است که ما آن را احساس کنیم، ناشی از جرم زمین است. نیرویی که باعث می‌شود ما کششی رو به پایین را در سطح زمین احساس کنیم.
اما در مرکز زمین وضعیت قدری متفاوت است. از آنجایی‌که زمین تقریبا کروی است، نیروهای گرانشی که شما را از هر طرف احاطه کرده، یکدیگر را خنثی می‌کنند. گزا گیوک، مدیر اخترشناسی آسمان‌نمای الدر شیکاگو می‌گوید: «در مرکز زمین کشش مساوی از همه جهات به شما وارد می‌شود. در آنجا شما کاملا بی‌وزن و در هوا شناور خواهید بود.»
اما اگر شما بخواهید به نحوی، مثلا به کمک نردبان بلندی که تا سطح زمین ادامه دارد، از مرکز زمین خارج شوید چه اتفاقی می‌افتد؟ (برای راحتی کار فرض کنید که چگالی زمین یکنواخت است. اگرچه در واقع این طور نیست، اما این فرض کلیت مساله‌ای را که در اینجا مطرح می‌کنیم تغییر نمی‌دهد.) در مرکز زمین، نیروی گرانش تمام جرم زمین که در زیر پای شما قرار گرفته است، با شدت تمام شما را به سمت پایین می‌کشد. در همین حال جرم بالای سرتان نیز نیرویی در جهت مخالف و به سمت بالا به شما وارد می‌کند.
پس از اینکه چند پله بالا آمدید، کشش خالصی که در زیر پای خود احساس می‌کنید نزدیک صفر است و شما کماکان احساسی نزدیک به بی‌وزنی خواهید داشت. اما هم‌زمان که بالا آمدن را ادامه می‌دهید، جرم کمتر و کمتری بالای سر شما قرار خواهد داشت، در حالی‌که جرم زیر پایتان بیشتر و بیشتر می‌شود. در نتیجه نیروی کشش به سمت مرکز زمین بیشتر و بیشتر می‌شود و احساس بی‌وزنی شما کم‌کم از بین می‌رود. در نتیجه وقتی به سطح زمین می‌رسید مجددا احساس سنگینی می‌کنید.
اما مواظب باشید که از نردبان پرت نشوید، چون در اینصورت احتمالا تا ابد مثل یویو مشغول بالا و پایین رفتن خواهید بود! در صورتی که زمین را به طور مساوی (از نظر میزان جرم) به دو نیم کنیم و یا سوراخی مستقیم که از مرکز آن می گذرد حفر نماییم و جسمی را به درون آن رها کنیم ، جسم در نقطه ی عطفی منطبق بر مرکز زمین نواسانی دائمی (در صورتی که با مانعی اصطکاک نداشته باشد. - مثلا هوا) خواهد یافت. و در لحظاتی که شتاب آن صفر می گردد (لحظه ی بازگشت به درون حفره) همواره ارتفاع آن از دو سر حفره ثابت است.
خاطره ای که از این کتاب دارم بیشتر مربوط میشه به کارتونش که تلویزیون پخش می کرد ،
عمو اُتو و سَکنوسنِ معروف . داستانش رو خیلی دوست داشتم و دارم

اما در قرن حاضر سفر به اعماق زمین خیلی پیشرفت کرده:

1- اخیرا" یک محقق میلیاردر انگلیسی
زیردریایی  مجهزی ساخته تا این رویای ژول ورن را متحقق سازد.
و بر اساس آخرین اخبار تا سال دیگر سفر به عمیق ترین نقطه زمین را آغاز می کند.2- تصاویر: سفر به اعماق زمین

مجله نشنال جغرافی در اولین شماره خود در سال 2011 به معرفی یكی از بزرگترین غارهای دنیا به نام "هانگ سون دونگ" در ویتنام پرداخته است. غار "هانگ سون دونگ" در ویتنام دارای یك جنگل داخلی است. این غار به حدی وسیع است كه برای وارد شدن به آن باید از یك مسیر عمودی به ارتفاع یك آسمانخراش 40 طبقه پایین رفت. در آستانه ورود به "هانگ سون دونگ"، یك ستون غول پیكر از رسوبات كربنات كلسیم همانند برجی بلند در برابر دیدگان مكتشفان این غار عظیم ظاهر می شود. در آوریل 2009 تیمی متشكل از مكتشفان انگلیسی و ویتنامی شروع به اكتشاف "هانگ سون دونگ" كردند و دریافتند كه زیر جنگلهای بارانی در مرز میان ویتنام و لائوس غاری خیره كننده به طول بیش از 4 كیلومتر و در برخی نقاط با ارتفاع بیش از 180 متر امتداد یافته است. بررسیها نشان داد كه یك رودخانه زیرزمینی بین دو تا پنج میلیون سال قبل این غار را در زیر این جنگل بارانی حفر كرده است. مكتشفان از سال 1990 به این منطقه اعزام می شوند و تاكنون توانسته اند بیش از 150 غار را كشف كرده و بیش از 140 كیلومتر تونل در داخل این غارها را نشانه گذاری كنند. در این راستا، مجله علمی نشنال جغرافی در اولین شماره سال 2011 خود گزارشی تصویری از مناظر دیدنی این غار را منتشر كرده است.

سفر به اعماق زمین

سفر به اعماق زمین

سفر به اعماق زمین

سفر به اعماق زمین

سفر به اعماق زمین

سفر به اعماق زمین

سفر به اعماق زمین

سفر به اعماق زمین

سفر به اعماق زمین

سفر به اعماق زمین

سفر به اعماق زمین

سفر به اعماق زمین

برای ورود به این غار باید از مسیری به وسعت یك آسمانخراش 40 طبقه پایین رفت

غار هانگ سون دونگ شایر بزرگترین تونل افقی دنیا را داشته باشد

یك ستون از رسوبات كربنات كلیسم

ورودی غار

یك دیوار كچی رنگی در خروجی غار كه شبیه جلبكهای عظیم به نظر می رسد

سنگهای ورودی این غار بسیار لغزان هستند

رشد گیاهان در مناطق اولیه غار كه هنوز نور به آنها می تابد. این مناطق محل زندگی مارها، پرندگان و میمونها هستند

حوضچه های خشك شده ای كه سنگهای آن مانند دانه های قطره بر روی هم انباشته شده اند

مسیری كه در اثر حركت آبهای كلسیتی ایجاد شده و با خزه ها و جلبكها پوشانده شده است

همانند یك قعلعه شگفت انگیز، تصویر یك صخره بزرگ در آب افتاده است

رسوبات كربنات كلسیم عظیم كه راه را بر غار شناسان می بندند

آبشاری زیر زمینی كه با صدایی همانند صدای حركت یك قطار در تونل فرو می ریزد

در فصل خشك از آوریل تا نوامبر می توان به قسمتهای درونی تر غار بدون ترس از سیل آبهای زیرزمینی رفت

این غار هانگ لونگ كن است كه در سال 2010 كشف شد
اعتقاد بر این است كه این غار به هانگ سون دون وصل می شود

منبع : پارس توریسم و مهر

         
3- فیلم سفر به مرکز زمین سه بعدی
Journey to the Center of the Earth 3D
محصول سال
:
2008  کارگردان
:
Eric Brevig  خلاصه فیلم
:
پروفسور تره ور اندرسون استاد زمین
شناسی دانشگاه و سرپرست یک مرکز تحقیقاتی است که به اسم برادر فقیدش مکس نامگذاری
شده. به دلایلی نامشخص مکس از آخرین سفر تحقیقاتی خود بازنگشته و همسر و پسرش شون
را تنها گذاشته است ...


این فیلم را " اریك برویگ " كارگردانی كرده و
فیلمنامه را نیز "مایكل ویس" بر اساس كتاب "سفر به اعماق زمین " به رشته تحریر در
آورده است.فیلم سفربه اعماق زمین، داستان یک دانشمند علوم طبیعی به نام
اندرسون(فراسر) است که در تلاش برای پیدا کردن برادر گمشده اش ، به همراه برادر
زاده اش در جستجو در غارهای یک کوه موفق به کشف مکانی خارق العاده و خطرناک در
اعماق زمین می شود و …

خلاصه داستان: یک زنی که ارثی به او تعلق گرفته بود, یک فرد بی پروا و نترس را به
خدمت خود گرفت تا همسرش را در مرکز قسمتی از زمین که در حال جستجو مکانی برای عبور
بود را, که به طور ناگهانی ناپدید شده بود را پیدا کند.در این فیلم شما مردمانی را
می‌بینید كه تنها ظرف سی‌ثانیه از سطح خیابانهای تهران به اعماق زمین سفر می‌كنند و
ناپدید می‌شوند! سفر به اعماق فیلمی پر خرج و آمیزه‌ای به یادماندنی از هنر و صنعت
و تكنولوژی در قرن بیستم است كه انسان را به تعجب وا می‌دارد!

صحنه‌های این فیلم به طور كلی در خیابان سرچشمه و حاشیه میدان توپخانه فیلمبرداری
شده و متأسفانه كارگردان و فیلمبردار و تهیه‌كننده آن كاملاً مشخص نیست! زیرا هر كس،
دیگری را معرفی می‌كند و خواستار اهدای جوایز هنری به شاهكار او می‌شود!


Myles Gogh (مایلس گوگ)
برگردان: احسان سنایی

با گذشت نیم‌قرن از نخستین تلاش‌ها برای حفر پوسته‌ی اقیانوسی با هدف دستیابی به گوشته‌ی زمین، ائتلاف جدیدی از دانشمندان با یاریِ فناوری‌های نوین، درصدد لمس مستقیم گرمای گوشته تا پایان دهه‌ی جاریِ میلادی‌اند.

پژوهش‌گران امید دارند که با نمونه‌گیری از گوشته که ضخامتی بالغ بر ۳۰۰۰کیلومتر دارد و۶۸ درصد از جرم مجموع زمین را به‌خود اختصاص داده؛ داده‌های گرانبهایی را درخصوص ساختار این لایه به‌دست آورده، و شواهدی مستقیم از نحوه‌ی تکوین زمین را جمع‌آوری کنند. این داده‌ها، ضمناً به شکل‌گیریِ درک کلّی‌مان از نحوه‌ی تشکیل پوسته‌ی اقیانوسی، ماهیت مرز پوسته-گوشته، و نهایتاً محدوده‌ی قابل سکونتِ حیات میکروسکوپی در اعماق زمین نیز کمک خواهد کرد. «دامون تیگل» (Damon Teagle)؛ استاد ژئوشیمی دانشگاه ساوث‌هامپتون انگلستان و از کمک‌نویسندگان پژوهشی دراین‌باره که در نشریه‌ی علمی Nature انتشار یافته؛ می‌گوید: «اگر این [برنامه] با موفقیت همراه باشد؛ نخستین نمونه‌برداریِ مستقیم از بزرگترین قشر سیاره‌مان عملی خواهد شد».

پژوهش‌گران، در گذشته تنها قادر به بررسی اجزایی از گوشته می‌‌بودند که به‌واسطه‌ی حرکاتِ کوه‌ساز یا میان‌اقیانوسی ِ صفحاتِ تکتونیکی در پوسته، یا فوران گدازه طی انفجارهای آتشفشانی؛ به سطح زمین راه یافته، یا بی‌حفاظ می‌شدند. در نتیجه مدت‌هاست که دانشمندان، پی به ویژگی‌های خاص و انگشت‌شماری نظیر ساختار ِ چگال و پرسنگلاخ گوشته، برده‌اند. با این‌حال، طبق این گزارش، فرآیندهایی که مواد مذابِ گوشته را رو به بالا، تا پوسته هل می‌دهد؛ ترکیب‌شان را دچار تغییراتی شیمیایی نموده و آن‌ها را از حیث وجود عناصر ناچیز و فرّاری که به‌کار ِ بازسازیِ سیر تکوینی ِ زمین می‌آید؛ می‌زدایند. از این‌رو، پژوهش‌گران برای جبران این خسارات طبیعی، مجبور به نمونه‌گیری از گوشته از مسیر پوسته‌ی اقیانوسی‌اند. این بخش از پوسته‌، به‌واسطه‌ی ضخامت اندکش (۶کیلومتر) در قیاس با پوسته‌ی قاره‌ای (که ضخامت‌اش از ۳۰تا ۶۰کیلومتر متغیر است)، برای کار حفاری، محیطی بهینه محسوب می‌شود.

تیگل، که سرپرستی مأموریتِ دورخیز ِ آزمایشی در بهار جاری – به‌منظور شکستن رکورد نفوذ در پوسته‌ی اقیانوسی – را عهده‌دار خواهد بود؛ می‌گوید که بخش اعظمی از عملیات بالقوه‌ی این پروژه، در گرو مؤسسات ژاپنی ِ تأمین ِ بودجه، و نیز امکان دسترسی به کشتی ِ ژاپنی ِ غول‌پیکر حفاری، با نام Chikyu است. این کشتی، مجهز به دکل حفاریِ لازم برای نفوذ نهایی به قشر گوشته است. لوله‌ای، گرداگردِ تیغ مته تعبیه شده که براده‌های سنگی را به کشتی انتقال می‌دهد. این کار، امکان کنترل بهتر و ایجاد تعادلِ کشتی را فراهم آورده و از انسداد مسیر مته هم پیش‌گیری می‌کند.

اما چالش‌های فراوانی همچنان باقی‌ست. تیگل می‌گوید: «به مته‌ای نیازمندیم که حفره‌ای ۶.۵ کیلومتری را در پوسته‌ی اقیانوسی؛ آن‌هم زیر [وزن] ۴۰۰۰متر آب، پدید آورَد و همچنین کشتی‌ای که بتواند تعادلش را ماه‌ها بر فراز حفره دقیقاً حفظ کند». ضمناً ابزارآلات جدیدی هم نیاز است که قادر به حفظ استقامتشان در زیر فشار و دمای سرسام‌آور محیط مزبور (حدوداً ۳۰۰درجه‌ی سانتیگراد) باشند.

«نویل اکسون» (Neville Exon)؛ ژئوفیزیکدان دریایی از دانشگاه ملی استرالیا نیز می‌گوید که این پروژه؛ مستلزم کارکرد فناوریِ سنگینی‌ست که مخارجش را تا میلیاردها دلار خواهد رساند. با این‌حال او خود معتقد است که دورنمای دسترسی به گوشته، کاری مهیج است و می‌افزاید: «این، خود دلیل اصلی ِ آغاز حفاری‌های اقیانوسی بود. این کار، چشم‌انداز ژرفی را به‌روی کارکردِ درونی ِ زمین خواهد گشود؛ چراکه حرکتِ چرخشی ِ گوشته، نیروی محرکه‌ی صفحات تکتونیکی‌ست».

نخستین تلاش‌ها برای دسترسی به گوشته در سال ۱۹۶۱، و در پوشش پروژه‌ای با سرپرستی آمریکا تحت عنوان «Mohole» صورت پذیرفت؛ تلاش جاه‌طلبانه‌ای که به‌واسطه‌ی مشکلات مالی ِ غیرقابل پیش‌بینی‌اش، پنج سال بعد دچار شکست شد. با این‌حال، این پروژه – که همزمان با مقبولیت یافتن ِ فرضیه‌ی وجود صفحات تکتونیکی نیز بود – زیست‌پذیریِ بستر اقیانوس را به اثبات رسانید و سنگ بنای تلاش‌های حفاریِ بین‌المللی‌ای شد که ده‌ها سال بعدتر و تابه‌امروز ادامه یافت.

نقشه‌برداری‌های ژئوفیزیکی، طی سه سال آتی در سه نقطه از اقیانوس آرام انجام خواهد پذیرفت تا بهترین مکان برای آغاز این سفر بلندپروازانه انتخاب گردد.

منبع: Cosmos Online

توضیح تصویر:
نمایی از دکل حفاریِ مستقر بر عرشه‌ی کشتی ژاپنی ِ Chikyu / عکس از


Cialis online
جمعه 17 فروردین 1397 07:51 ب.ظ

You actually explained it wonderfully!
rezeptfrei cialis apotheke comprar cialis 10 espa241a cialis kaufen wo online prescriptions cialis cialis 5mg generic cialis in vietnam cialis diario compra generic cialis at the pharmacy generic for cialis cialis lilly tadalafi
Cialis pills
جمعه 3 فروردین 1397 04:18 ب.ظ

Nicely put, Thanks!
5 mg cialis coupon printable cialis 5 mg buy buy cialis cialis generic availability cialis per paypa compare prices cialis uk dosagem ideal cialis prix cialis once a da cialis 20 mg best price cialis 30 day sample
Cialis online
یکشنبه 27 اسفند 1396 11:15 ب.ظ

Thank you! I enjoy it!
warnings for cialis cialis without a doctor's prescription buy generic cialis canada discount drugs cialis cialis pas cher paris cialis qualitat cialis billig generic for cialis click now cialis from canada effetti del cialis
What causes the heels of your feet to burn?
شنبه 18 شهریور 1396 05:20 ب.ظ
Hi there very nice web site!! Guy .. Beautiful .. Superb ..
I will bookmark your web site and take the feeds also? I'm happy to search out a lot of useful info right here in the publish, we need work out
more techniques on this regard, thank you for sharing. .
. . . .
foot complaints
شنبه 18 شهریور 1396 10:20 ق.ظ
Hi there, I enjoy reading through your post.
I wanted to write a little comment to support you.
How do you stretch your Achilles?
سه شنبه 17 مرداد 1396 05:04 ق.ظ
Excellent, what a web site it is! This website provides helpful
facts to us, keep it up.
Elvera
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 03:56 ب.ظ
Hi all, here every one is sharing these kinds of familiarity, thus it's fastidious to read this weblog, and I used to pay a visit this web site daily.
علی
چهارشنبه 5 آذر 1393 10:26 ب.ظ
لطفا فیلم پخش کنین
sana
دوشنبه 3 آذر 1393 03:51 ب.ظ
avalash bahal tar bood
ركسانا
پنجشنبه 22 آبان 1393 05:01 ب.ظ
خیلی مسخره بودخیلی مسخره بود
سه شنبه 3 بهمن 1391 07:09 ب.ظ
رومینا
جمعه 29 دی 1391 11:38 ق.ظ
چهارشنبه 6 دی 1391 05:56 ب.ظ
sajede bagheri
یکشنبه 9 بهمن 1390 08:46 ب.ظ
it was good
sajede bagheri
یکشنبه 9 بهمن 1390 08:46 ب.ظ
it was good
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر