تبلیغات
تولد دوباره - سفر به اعماق زمین Journey to the Center of the Earth
دوشنبه 12 اردیبهشت 1390

سفر به اعماق زمین Journey to the Center of the Earth

   نوشته شده توسط: ماندانا آقاکشمیری    
سفر به اعماق زمین

  ژول ورن

داستان ها و کارتون هایی که درباره سفر به مرکز زمین بود را به یاد می آورید؟

داستان ها و کارتون هایی که درباره سفر به مرکز زمین بود را به یاد می آورید؟ البته سفر به مرکز زمین و زنده برگشتن از آنجا غیرممکن است؛ اما اگر جزئیات را کنار بگذاریم، به نظرتان در مرکز زمین چه اتفاقی برای ما می افتد.
سفر به مرکز زمین و زنده برگشتن از آنجا غیرممکن است. دمای مرکز زمین حدود 5هزار درجه سانتی‌گراد است _فقط چند صد درجه خنکتر از دمای سطح خورشید_ و فورا هر کسی را که به آنجا برود کباب خواهد کرد. علاوه بر آن فشار مرکز زمین سه میلیون برابر فشار سطح زمین است که بدن انسان را مثل کاغذ مچاله می‌کند. اما بگذارید برای چند لحظه شیرین این جزئیات را کنار بگذاریم! وقتی شما به مرکز زمین می‌رسید، فیزیک این مکان بسیار جذاب و شگفت‌انگیز خواهد بود.
 
درک صحیح گرانش نکته کلیدی درک وضعیت عجیب و غریبی است که در مرکز زمین برای شما پیش خواهد آمد. شدت نیروی گرانش توسط جرم اجسام و فاصله آنها از یکدیگر تعیین می‌شود: هر چقدر اجسام سنگین‌تر و فاصله آنها کمتر باشد، نیروی جاذبه بیشتر خواهد بود. تنها نیروی گرانشی که به اندازه کافی قوی است که ما آن را احساس کنیم، ناشی از جرم زمین است. نیرویی که باعث می‌شود ما کششی رو به پایین را در سطح زمین احساس کنیم.
اما در مرکز زمین وضعیت قدری متفاوت است. از آنجایی‌که زمین تقریبا کروی است، نیروهای گرانشی که شما را از هر طرف احاطه کرده، یکدیگر را خنثی می‌کنند. گزا گیوک، مدیر اخترشناسی آسمان‌نمای الدر شیکاگو می‌گوید: «در مرکز زمین کشش مساوی از همه جهات به شما وارد می‌شود. در آنجا شما کاملا بی‌وزن و در هوا شناور خواهید بود.»
اما اگر شما بخواهید به نحوی، مثلا به کمک نردبان بلندی که تا سطح زمین ادامه دارد، از مرکز زمین خارج شوید چه اتفاقی می‌افتد؟ (برای راحتی کار فرض کنید که چگالی زمین یکنواخت است. اگرچه در واقع این طور نیست، اما این فرض کلیت مساله‌ای را که در اینجا مطرح می‌کنیم تغییر نمی‌دهد.) در مرکز زمین، نیروی گرانش تمام جرم زمین که در زیر پای شما قرار گرفته است، با شدت تمام شما را به سمت پایین می‌کشد. در همین حال جرم بالای سرتان نیز نیرویی در جهت مخالف و به سمت بالا به شما وارد می‌کند.
پس از اینکه چند پله بالا آمدید، کشش خالصی که در زیر پای خود احساس می‌کنید نزدیک صفر است و شما کماکان احساسی نزدیک به بی‌وزنی خواهید داشت. اما هم‌زمان که بالا آمدن را ادامه می‌دهید، جرم کمتر و کمتری بالای سر شما قرار خواهد داشت، در حالی‌که جرم زیر پایتان بیشتر و بیشتر می‌شود. در نتیجه نیروی کشش به سمت مرکز زمین بیشتر و بیشتر می‌شود و احساس بی‌وزنی شما کم‌کم از بین می‌رود. در نتیجه وقتی به سطح زمین می‌رسید مجددا احساس سنگینی می‌کنید.
اما مواظب باشید که از نردبان پرت نشوید، چون در اینصورت احتمالا تا ابد مثل یویو مشغول بالا و پایین رفتن خواهید بود! در صورتی که زمین را به طور مساوی (از نظر میزان جرم) به دو نیم کنیم و یا سوراخی مستقیم که از مرکز آن می گذرد حفر نماییم و جسمی را به درون آن رها کنیم ، جسم در نقطه ی عطفی منطبق بر مرکز زمین نواسانی دائمی (در صورتی که با مانعی اصطکاک نداشته باشد. - مثلا هوا) خواهد یافت. و در لحظاتی که شتاب آن صفر می گردد (لحظه ی بازگشت به درون حفره) همواره ارتفاع آن از دو سر حفره ثابت است.
خاطره ای که از این کتاب دارم بیشتر مربوط میشه به کارتونش که تلویزیون پخش می کرد ،
عمو اُتو و سَکنوسنِ معروف . داستانش رو خیلی دوست داشتم و دارم

اما در قرن حاضر سفر به اعماق زمین خیلی پیشرفت کرده:

1- اخیرا" یک محقق میلیاردر انگلیسی
زیردریایی  مجهزی ساخته تا این رویای ژول ورن را متحقق سازد.
و بر اساس آخرین اخبار تا سال دیگر سفر به عمیق ترین نقطه زمین را آغاز می کند.2- تصاویر: سفر به اعماق زمین

مجله نشنال جغرافی در اولین شماره خود در سال 2011 به معرفی یكی از بزرگترین غارهای دنیا به نام "هانگ سون دونگ" در ویتنام پرداخته است. غار "هانگ سون دونگ" در ویتنام دارای یك جنگل داخلی است. این غار به حدی وسیع است كه برای وارد شدن به آن باید از یك مسیر عمودی به ارتفاع یك آسمانخراش 40 طبقه پایین رفت. در آستانه ورود به "هانگ سون دونگ"، یك ستون غول پیكر از رسوبات كربنات كلسیم همانند برجی بلند در برابر دیدگان مكتشفان این غار عظیم ظاهر می شود. در آوریل 2009 تیمی متشكل از مكتشفان انگلیسی و ویتنامی شروع به اكتشاف "هانگ سون دونگ" كردند و دریافتند كه زیر جنگلهای بارانی در مرز میان ویتنام و لائوس غاری خیره كننده به طول بیش از 4 كیلومتر و در برخی نقاط با ارتفاع بیش از 180 متر امتداد یافته است. بررسیها نشان داد كه یك رودخانه زیرزمینی بین دو تا پنج میلیون سال قبل این غار را در زیر این جنگل بارانی حفر كرده است. مكتشفان از سال 1990 به این منطقه اعزام می شوند و تاكنون توانسته اند بیش از 150 غار را كشف كرده و بیش از 140 كیلومتر تونل در داخل این غارها را نشانه گذاری كنند. در این راستا، مجله علمی نشنال جغرافی در اولین شماره سال 2011 خود گزارشی تصویری از مناظر دیدنی این غار را منتشر كرده است.

سفر به اعماق زمین

سفر به اعماق زمین

سفر به اعماق زمین

سفر به اعماق زمین

سفر به اعماق زمین

سفر به اعماق زمین

سفر به اعماق زمین

سفر به اعماق زمین

سفر به اعماق زمین

سفر به اعماق زمین

سفر به اعماق زمین

سفر به اعماق زمین

برای ورود به این غار باید از مسیری به وسعت یك آسمانخراش 40 طبقه پایین رفت

غار هانگ سون دونگ شایر بزرگترین تونل افقی دنیا را داشته باشد

یك ستون از رسوبات كربنات كلیسم

ورودی غار

یك دیوار كچی رنگی در خروجی غار كه شبیه جلبكهای عظیم به نظر می رسد

سنگهای ورودی این غار بسیار لغزان هستند

رشد گیاهان در مناطق اولیه غار كه هنوز نور به آنها می تابد. این مناطق محل زندگی مارها، پرندگان و میمونها هستند

حوضچه های خشك شده ای كه سنگهای آن مانند دانه های قطره بر روی هم انباشته شده اند

مسیری كه در اثر حركت آبهای كلسیتی ایجاد شده و با خزه ها و جلبكها پوشانده شده است

همانند یك قعلعه شگفت انگیز، تصویر یك صخره بزرگ در آب افتاده است

رسوبات كربنات كلسیم عظیم كه راه را بر غار شناسان می بندند

آبشاری زیر زمینی كه با صدایی همانند صدای حركت یك قطار در تونل فرو می ریزد

در فصل خشك از آوریل تا نوامبر می توان به قسمتهای درونی تر غار بدون ترس از سیل آبهای زیرزمینی رفت

این غار هانگ لونگ كن است كه در سال 2010 كشف شد
اعتقاد بر این است كه این غار به هانگ سون دون وصل می شود

منبع : پارس توریسم و مهر

         
3- فیلم سفر به مرکز زمین سه بعدی
Journey to the Center of the Earth 3D
محصول سال
:
2008  کارگردان
:
Eric Brevig  خلاصه فیلم
:
پروفسور تره ور اندرسون استاد زمین
شناسی دانشگاه و سرپرست یک مرکز تحقیقاتی است که به اسم برادر فقیدش مکس نامگذاری
شده. به دلایلی نامشخص مکس از آخرین سفر تحقیقاتی خود بازنگشته و همسر و پسرش شون
را تنها گذاشته است ...


این فیلم را " اریك برویگ " كارگردانی كرده و
فیلمنامه را نیز "مایكل ویس" بر اساس كتاب "سفر به اعماق زمین " به رشته تحریر در
آورده است.فیلم سفربه اعماق زمین، داستان یک دانشمند علوم طبیعی به نام
اندرسون(فراسر) است که در تلاش برای پیدا کردن برادر گمشده اش ، به همراه برادر
زاده اش در جستجو در غارهای یک کوه موفق به کشف مکانی خارق العاده و خطرناک در
اعماق زمین می شود و …

خلاصه داستان: یک زنی که ارثی به او تعلق گرفته بود, یک فرد بی پروا و نترس را به
خدمت خود گرفت تا همسرش را در مرکز قسمتی از زمین که در حال جستجو مکانی برای عبور
بود را, که به طور ناگهانی ناپدید شده بود را پیدا کند.در این فیلم شما مردمانی را
می‌بینید كه تنها ظرف سی‌ثانیه از سطح خیابانهای تهران به اعماق زمین سفر می‌كنند و
ناپدید می‌شوند! سفر به اعماق فیلمی پر خرج و آمیزه‌ای به یادماندنی از هنر و صنعت
و تكنولوژی در قرن بیستم است كه انسان را به تعجب وا می‌دارد!

صحنه‌های این فیلم به طور كلی در خیابان سرچشمه و حاشیه میدان توپخانه فیلمبرداری
شده و متأسفانه كارگردان و فیلمبردار و تهیه‌كننده آن كاملاً مشخص نیست! زیرا هر كس،
دیگری را معرفی می‌كند و خواستار اهدای جوایز هنری به شاهكار او می‌شود!


Myles Gogh (مایلس گوگ)
برگردان: احسان سنایی

با گذشت نیم‌قرن از نخستین تلاش‌ها برای حفر پوسته‌ی اقیانوسی با هدف دستیابی به گوشته‌ی زمین، ائتلاف جدیدی از دانشمندان با یاریِ فناوری‌های نوین، درصدد لمس مستقیم گرمای گوشته تا پایان دهه‌ی جاریِ میلادی‌اند.

پژوهش‌گران امید دارند که با نمونه‌گیری از گوشته که ضخامتی بالغ بر ۳۰۰۰کیلومتر دارد و۶۸ درصد از جرم مجموع زمین را به‌خود اختصاص داده؛ داده‌های گرانبهایی را درخصوص ساختار این لایه به‌دست آورده، و شواهدی مستقیم از نحوه‌ی تکوین زمین را جمع‌آوری کنند. این داده‌ها، ضمناً به شکل‌گیریِ درک کلّی‌مان از نحوه‌ی تشکیل پوسته‌ی اقیانوسی، ماهیت مرز پوسته-گوشته، و نهایتاً محدوده‌ی قابل سکونتِ حیات میکروسکوپی در اعماق زمین نیز کمک خواهد کرد. «دامون تیگل» (Damon Teagle)؛ استاد ژئوشیمی دانشگاه ساوث‌هامپتون انگلستان و از کمک‌نویسندگان پژوهشی دراین‌باره که در نشریه‌ی علمی Nature انتشار یافته؛ می‌گوید: «اگر این [برنامه] با موفقیت همراه باشد؛ نخستین نمونه‌برداریِ مستقیم از بزرگترین قشر سیاره‌مان عملی خواهد شد».

پژوهش‌گران، در گذشته تنها قادر به بررسی اجزایی از گوشته می‌‌بودند که به‌واسطه‌ی حرکاتِ کوه‌ساز یا میان‌اقیانوسی ِ صفحاتِ تکتونیکی در پوسته، یا فوران گدازه طی انفجارهای آتشفشانی؛ به سطح زمین راه یافته، یا بی‌حفاظ می‌شدند. در نتیجه مدت‌هاست که دانشمندان، پی به ویژگی‌های خاص و انگشت‌شماری نظیر ساختار ِ چگال و پرسنگلاخ گوشته، برده‌اند. با این‌حال، طبق این گزارش، فرآیندهایی که مواد مذابِ گوشته را رو به بالا، تا پوسته هل می‌دهد؛ ترکیب‌شان را دچار تغییراتی شیمیایی نموده و آن‌ها را از حیث وجود عناصر ناچیز و فرّاری که به‌کار ِ بازسازیِ سیر تکوینی ِ زمین می‌آید؛ می‌زدایند. از این‌رو، پژوهش‌گران برای جبران این خسارات طبیعی، مجبور به نمونه‌گیری از گوشته از مسیر پوسته‌ی اقیانوسی‌اند. این بخش از پوسته‌، به‌واسطه‌ی ضخامت اندکش (۶کیلومتر) در قیاس با پوسته‌ی قاره‌ای (که ضخامت‌اش از ۳۰تا ۶۰کیلومتر متغیر است)، برای کار حفاری، محیطی بهینه محسوب می‌شود.

تیگل، که سرپرستی مأموریتِ دورخیز ِ آزمایشی در بهار جاری – به‌منظور شکستن رکورد نفوذ در پوسته‌ی اقیانوسی – را عهده‌دار خواهد بود؛ می‌گوید که بخش اعظمی از عملیات بالقوه‌ی این پروژه، در گرو مؤسسات ژاپنی ِ تأمین ِ بودجه، و نیز امکان دسترسی به کشتی ِ ژاپنی ِ غول‌پیکر حفاری، با نام Chikyu است. این کشتی، مجهز به دکل حفاریِ لازم برای نفوذ نهایی به قشر گوشته است. لوله‌ای، گرداگردِ تیغ مته تعبیه شده که براده‌های سنگی را به کشتی انتقال می‌دهد. این کار، امکان کنترل بهتر و ایجاد تعادلِ کشتی را فراهم آورده و از انسداد مسیر مته هم پیش‌گیری می‌کند.

اما چالش‌های فراوانی همچنان باقی‌ست. تیگل می‌گوید: «به مته‌ای نیازمندیم که حفره‌ای ۶.۵ کیلومتری را در پوسته‌ی اقیانوسی؛ آن‌هم زیر [وزن] ۴۰۰۰متر آب، پدید آورَد و همچنین کشتی‌ای که بتواند تعادلش را ماه‌ها بر فراز حفره دقیقاً حفظ کند». ضمناً ابزارآلات جدیدی هم نیاز است که قادر به حفظ استقامتشان در زیر فشار و دمای سرسام‌آور محیط مزبور (حدوداً ۳۰۰درجه‌ی سانتیگراد) باشند.

«نویل اکسون» (Neville Exon)؛ ژئوفیزیکدان دریایی از دانشگاه ملی استرالیا نیز می‌گوید که این پروژه؛ مستلزم کارکرد فناوریِ سنگینی‌ست که مخارجش را تا میلیاردها دلار خواهد رساند. با این‌حال او خود معتقد است که دورنمای دسترسی به گوشته، کاری مهیج است و می‌افزاید: «این، خود دلیل اصلی ِ آغاز حفاری‌های اقیانوسی بود. این کار، چشم‌انداز ژرفی را به‌روی کارکردِ درونی ِ زمین خواهد گشود؛ چراکه حرکتِ چرخشی ِ گوشته، نیروی محرکه‌ی صفحات تکتونیکی‌ست».

نخستین تلاش‌ها برای دسترسی به گوشته در سال ۱۹۶۱، و در پوشش پروژه‌ای با سرپرستی آمریکا تحت عنوان «Mohole» صورت پذیرفت؛ تلاش جاه‌طلبانه‌ای که به‌واسطه‌ی مشکلات مالی ِ غیرقابل پیش‌بینی‌اش، پنج سال بعد دچار شکست شد. با این‌حال، این پروژه – که همزمان با مقبولیت یافتن ِ فرضیه‌ی وجود صفحات تکتونیکی نیز بود – زیست‌پذیریِ بستر اقیانوس را به اثبات رسانید و سنگ بنای تلاش‌های حفاریِ بین‌المللی‌ای شد که ده‌ها سال بعدتر و تابه‌امروز ادامه یافت.

نقشه‌برداری‌های ژئوفیزیکی، طی سه سال آتی در سه نقطه از اقیانوس آرام انجام خواهد پذیرفت تا بهترین مکان برای آغاز این سفر بلندپروازانه انتخاب گردد.

منبع: Cosmos Online

توضیح تصویر:
نمایی از دکل حفاریِ مستقر بر عرشه‌ی کشتی ژاپنی ِ Chikyu / عکس از


jaanielkxpjpe
چهارشنبه 12 تیر 1398 03:59 ق.ظ
qoqnyjwkxwnv buy cheap viagra <a href=http://northwestpharmacyph.com/>how to take viagra</a> canadian cialis] <a href="http://northwestpharmacyph.com/">canadian pharcharmy online viagra</a>
buy real viagra online
pyanielghylyt
سه شنبه 4 تیر 1398 09:07 ب.ظ
epvdpwntffqr buy viagra soft http://canadaviagravccialis.com/ - cialis subscription canada cheapest cialis from canada <a href="http://canadaviagravccialis.com/">canad cialis</a>
cialis prices at walmart
دوشنبه 3 تیر 1398 06:45 ق.ظ

You mentioned it terrifically!
cialis for sale in europa tadalafil 20 mg wow cialis tadalafil 100mg how does cialis work cialis italia gratis cialis daily enter site natural cialis only best offers cialis use buy generic cialis cialis prezzo al pubblico
http://niscspirin.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 02:46 ب.ظ

Terrific content. Cheers!
we like it safe cheap cialis tadalafil 20 mg cialis taglich tadalafil 10 mg canada discount drugs cialis cialis dosage recommendations cialis farmacias guadalajara sublingual cialis online estudios de cialis genricos cialis purchasing
cheapest brand cialis
یکشنبه 2 تیر 1398 12:00 ق.ظ

You explained this exceptionally well!
cialis canadian drugs click here to buy cialis generic cialis with dapoxetine prix de cialis cialis 20 mg cut in half cialis in sconto cialis 10mg prix pharmaci 5 mg cialis pharmacie en ligne enter site natural cialis enter site 20 mg cialis cost
http://bedisseo.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 07:14 ق.ظ

Excellent info. With thanks.
order generic cialis online where cheapest cialis when can i take another cialis buy cialis online cialis generique 5 mg cialis 5mg prix link for you cialis price buy cialis online cheapest buy cialis online cheapest cialis generisches kanada
http://thelrolu.strikingly.com/
جمعه 31 خرداد 1398 03:07 ب.ظ

Really quite a lot of very good advice!
price cialis wal mart pharmacy low cost cialis 20mg click now cialis from canada comprar cialis navarr cialis generico online enter site 20 mg cialis cost cialis manufacturer coupon 200 cialis coupon import cialis 200 cialis coupon
http://contore.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 10:55 ب.ظ

Truly all kinds of good knowledge.
cialis super kamagra acheter cialis kamagra cialis herbs cialis generique 5 mg buy cialis sample pack venta de cialis canada buy cialis online cheapest cialis lowest price walgreens price for cialis cialis patentablauf in deutschland
http://daytaro.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 03:48 ق.ظ

Beneficial tips. With thanks!
calis dosagem ideal cialis the best choice cialis woman generic cialis tadalafil buy cialis online cialis 50 mg soft tab cialis lilly tadalafi cialis preise schweiz only now cialis 20 mg cialis online nederland
http://congmadta.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 11:49 ق.ظ

Incredible quite a lot of beneficial advice!
generic cialis review uk buy brand cialis cheap sialis when can i take another cialis cialis 20 mg cost cialis mit grapefruitsaft cialis generisches kanada cialis 200 dollar savings card cialis generique generic cialis in vietnam
http://heilodi.strikingly.com/
سه شنبه 28 خرداد 1398 07:25 ب.ظ

Regards, Plenty of write ups.

cialis side effects we like it cialis soft gel cialis 50 mg soft tab prix cialis once a da il cialis quanto costa cialis prezzo in linea basso comprar cialis navarr import cialis cialis daily reviews we recommend cheapest cialis
http://amwarri.strikingly.com/
دوشنبه 27 خرداد 1398 09:25 ب.ظ

You stated that very well!
cipla cialis online cialis purchasing cialis 10 doctissimo cialis dosage bulk cialis cialis 5 mg effetti collateral only now cialis for sale in us cialis patent expiration canadian cialis cialis name brand cheap
http://kidspsokna.strikingly.com/
دوشنبه 27 خرداد 1398 06:44 ق.ظ

Amazing plenty of fantastic tips!
order generic cialis online click now cialis from canada cialis savings card cialis 50 mg soft tab prezzo cialis a buon mercato cialis generique 5 mg cialis reviews estudios de cialis genricos cialis efficacit i recommend cialis generico
import cialis
یکشنبه 26 خرداد 1398 05:23 ب.ظ

Cheers. I like this.
prezzo di cialis in bulgaria generic cialis soft gels cialis name brand cheap buy cialis online cheapest tadalafil 10 mg cialis savings card cialis 5 mg cialis online cialis generico online cialis dose 30mg
cheap cialis in australia
یکشنبه 26 خرداد 1398 02:45 ق.ظ

Nicely put. Appreciate it!
wow cialis 20 compare prices cialis uk acquisto online cialis look here cialis order on line cialis cuantos mg hay cialis side effects cialis generico milano generic cialis with dapoxetine click here take cialis buy original cialis
genuine cialis
جمعه 24 خرداد 1398 10:43 ب.ظ

Wow all kinds of very good data!
cialis 200 dollar savings card cialis with 2 days delivery cost of cialis per pill cialis 10 doctissimo get cheap cialis cialis generico online cost of cialis cvs cialis pills price each online prescriptions cialis buy cialis sample pack
http://unynmar.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 08:33 ق.ظ

You actually expressed this really well.
generic cialis levitra cialis lowest price generic cialis soft gels we like it safe cheap cialis we use it 50 mg cialis dose cialis coupons printable recommended site cialis kanada cialis usa cost look here cialis order on line cialis generico lilly
http://wohnsecy.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 06:04 ب.ظ

Wow a lot of useful knowledge.
callus cialis 20 mg tadalafil generic safe dosage for cialis wow look it cialis mexico buy cialis online nz viagra vs cialis prices for cialis 50mg cialis prices in england generic cialis
generic cialis for sale in the u.k
پنجشنبه 23 خرداد 1398 04:40 ق.ظ

You said it adequately.!
cialis et insomni generic cialis in vietnam tadalafil cialis 5mg generic cialis levitra cialis ahumada cialis prezzo in linea basso generic cialis at walmart cialis generico canadian drugs generic cialis
bdanielponaab
پنجشنبه 23 خرداد 1398 12:56 ق.ظ
rbzeuekdmywy cost of cialis in usa <a href=http://northwestpharmacyc.com/>canadian pharmacy/cialis</a> viagra generic canada <a href="http://northwestpharmacyc.com/">canadian pharma company cialis</a>
viagra and alcohol
http://dsomunen.strikingly.com/
چهارشنبه 22 خرداد 1398 02:43 ب.ظ

You actually said it well!
american pharmacy cialis cialis tablets australia cialis baratos compran uk walgreens price for cialis enter site very cheap cialis 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis coupon sialis tadalafil tablets cialis 5 mg effetti collateral
cialisvie.com
دوشنبه 20 خرداد 1398 07:10 ق.ظ

Truly plenty of awesome knowledge!
only now cialis 20 mg cialis venta a domicilio canadian cialis wow cialis 20 enter site natural cialis side effects for cialis cialis prezzo in linea basso cialis generique 5 mg canadian discount cialis il cialis quanto costa
cialisvie.com
یکشنبه 19 خرداد 1398 01:14 ق.ظ

You suggested this fantastically.
cialis pills price each chinese cialis 50 mg we recommend cheapest cialis how much does a cialis cost cheap cialis viagra vs cialis vs levitra tadalafil 5mg cialis 30 day trial coupon cialis arginine interactio tadalafilo
is there a generic for viagra in the us
شنبه 18 خرداد 1398 02:50 ق.ظ

It's enormous that you are getting ideas from this piece of writing as well as from our argument made at this time.
can i buy viagra in sweden
شنبه 18 خرداد 1398 02:26 ق.ظ

Nice blog here! Additionally your site so much up very fast! What web host are you the usage of? Can I am getting your associate link to your host? I desire my web site loaded up as fast as yours lol
http://cialisvie.com/
جمعه 17 خرداد 1398 07:48 ب.ظ

Amazing plenty of valuable facts.
buy original cialis we like it cialis soft gel cialis mit grapefruitsaft cialis preise schweiz 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis 20 mg best price wow cialis tadalafil 100mg what is cialis purchasing cialis on the internet cialis sans ordonnance
http://canadianorderpharmacy.com/
چهارشنبه 21 فروردین 1398 03:36 ب.ظ

You actually explained this terrifically!
trusted pharmacy canada canadian pharmacy viagra brand online pharmacies india safe canadian online pharmacies canadian pharmacies without an rx online pharmacies india pharmacy canada best canadian prescription drugstore canadian pharmaceuticals stocks canadian pharmacycanadian pharmacy
buy cheap cialis no prescription
جمعه 16 آذر 1397 12:58 ق.ظ

Nicely put, Appreciate it!
cialis great britain generic for cialis generic cialis tadalafil cialis tadalafil online costo in farmacia cialis usa cialis online cialis generika cialis patentablauf in deutschland cialis purchasing prices on cialis 10 mg
Cialis generic
پنجشنبه 15 آذر 1397 05:30 ق.ظ

Amazing write ups. Regards!
cialis mit grapefruitsaft link for you cialis price prix de cialis canada discount drugs cialis tadalafil generic cialis professional from usa cialis 100mg suppliers try it no rx cialis only best offers 100mg cialis how to buy cialis online usa
where to buy cialis online
چهارشنبه 14 آذر 1397 11:27 ق.ظ

Awesome write ups. Cheers!
order a sample of cialis generic for cialis cialis sicuro in linea precios de cialis generico cialis patent expiration cialis for sale in europa tadalafil 20mg 40 mg cialis what if i take cialis tadalafil cialis rckenschmerzen
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30