تبلیغات
تولد دوباره - تولد یک صنعت فراموش شده! موسس موزه گوهر: فرصت‌های دور و بر خود را خوب شناسایی کرده‌ام

تولد یک صنعت فراموش شده!   

 

 موسس موزه گوهر: « فرصت‌های دور و بر خود را خوب شناسایی کرده‌ام. »

 


ساناز رضایی :  فارغ التحصیل دوره «تدوین طرح کسب و کار من» مصاحبه ای را با آقای نادر صنعانی، موسس موزه گوهر و کارخانه گوهر تراشان شاهرود انجام داده اند:

۱.شرح مختصری از خودتان ارائه نمایید.

مهندس ساختمان از دانشگاه فنی وین اتریش هستم و در ۱۸ سالگی وارد وین شده و تك و تنها بار زندگی را بر دوش داشتم. البته باید گفت من در یك خانواده تحصیلكرده متولد شده ام و پدر من از جمله اولین فارغ التحصیلان مهندس برق از دانشگاه روسیه بوده و مادرم پزشك. و از لحاظ كاری من از پدر تأثیرات مثبتی را دریافت كرده ام. پدرم مرا در كودكی با بازی ها آشنا می كرده و در بزرگسالی كتاب هارا برایم خریداری و مرا مجبور به حفظ می كرده.
من روحیه تلاش و تكاپو را از پدر آموخته ام. ۱۷ سال پیش با گوهرآشنا شدم و اول به آن به عنوان سرگرمی توجه كرم و بعد عاشق طبیعت و گوهر شده ام.

۲.آیا قبلا نیز سابقه راه اندازی کسب و کاری را داشته اید؟

بله در جوانی کسب و کار داشته ام و آن هم در زمینه ساختمان و كارخانه داری و انواع و اقسام رشته های فنی (تولیدی)، فنر سازی ماشین از پیكان تا قطار ۲۶۰۰ نوع فنر تولید می شده. و همچنین كارخانه تولید فشار قوی – پیچ مهره و سازی – میلگرد عاج نیز از جمله فعالیت های بنده می باشد. و اكنون كارخانه بزرگی رادر شاهرود تأسیس كرده ام كه در زمینه گوهر می باشد. و شركت نامش گوهر تراشان است.

۳.ایده راه اندازی این کسب و کار چگونه به ذهنتان رسید؟ آیا از قبل در برنامه خود داشتید و یا به صورت اتفاقی جرقه این کار به ذهنتان رسید؟

من عاشق هدف ام هستم كه آن هم شناساندن گوهر به مردم بوده است. و اعتقاد دارم كه

جوهر داشتن، حركت كردن و

عاشق بودن کلید یافتن فرصت ها

و تداوم داشتن كسب و كار است.

و هدفم اشتغال زایی برای ۲۰ هزار كارگر بوده که به آن رسیده ام.

۴.از زمانی که ایده به ذهنتان رسید تا زمان راه اندازی کسب و کارتان چه مقدار زمان داشتید؟
اظهار می کنم كه یك دهم ثانیه، اول فكر بعد كار. من از جمله افراد None stop هستم. و وقتی از خواب كه بیدار می شوم خسته ام زیرا در خواب هم كار كرده ام. اما به علت وجود برخی موانع قانونی و دریافت برخی از مجوزها با اتلاف وقت مواجه شدم و این روند راه اندازی کسب و کار مرا به تعویق انداخت و حدوداً ده ماه طول کشید تا تجهیزات به محل کارخانه در شاهرود ارسال شود و بعد از آن مقدمات تشکیل دفتر اداری در تهران انجام شد.

۵.آیا در زمان دلخواهتان توانستید ایده خود را به مرحله ظهور برسانید و یا زمانیکه ایده خود را عملیاتی نمودید فرصت های زیادی را از دست دادید؟
بله من در هر زمانی که ایده ای به فکرم رسیده است سعی کرده ام آن را عملی کنم و تا به الان کارهای زیادی را انجام داده ام که تاسیس این کارخانه از ایده های اخیری بوده است. و فرصت های دور و بر خود را خوب شناسایی کرده ام و تا حد امکان از فرصت های قابل بهره برداری استفاده لازم را برده ام.
از خصوصیت درونی من است كه هر تفكری كه به مغزم می رسید می توانستم آن را انجام دهم و عملی سازم در واقع نیاز من دریافت نتیجه بود. به یاد دارم که در زمان تحصیل و امتحانم فكر می كردم كه امتحانات را رد می شوم شاید یك حالت روانی بوده اما ۹۰٪ امتحانات عالی بوده و بالای ۲۰. و برای اینكه كم نیاورم تلاش كافی می كردم. تلاش و پشتكار و سخت كوشی در ذات بنده وجود دارد و عاملی است برای موفق شدن.

۶.به نظر شما زمان در راه اندازی یک کسب و کار چه نقشی دارد؟
زمان از مهمترین عواملی است که موفقیت و عدم موفقیت در کار را به همراه دارد. بنابراین اگر زمان راه اندازی یک کسب و کار از مقدار لازمش تجاوز کند در این صورت دیگر تاسیس آن شرکت ارزشی ندارد بنابراین من برای ایجاد گوهر تراشان باید زمان را از دست نمی دادم و برای رسیدن به این مهم بی وقفه تلاش کردم.

۷.شما در زمان راه اندازی کسب و کارتان چه مقدار زمان در روز برای فعالیت های مربوطه صرف می نمودید؟

من معتقدم که آدم ها یا جوهر كار دارند یا ندارند و این جوهر در درون آدم است. یك عده نفر اول اند و فرمانده هستند و ریسك پذیر و دارای پشتكار فراوان و یک عده كسانی هستند كه گفتمان نفرات اول و كردار آنها را نظم می دهند وافراد منظم و كاری هستند.
و من برای رسیدن به هدفم شبانه روز تلاش و فکر می کنم و خسته هم نمی شوم به جرات می توانم بگویم تمام طول شبانه روز را تلاش می کنم.

۸.آیا ایده های دیگری در ذهن خود داشته اید که عملی نشد باشد؟ اگر چنین است چرا؟
خیر تا کنون هر فکری در مورد کسب و کار به ذهنم رسیده تقریباً عملی شده است. زیرا ابتدا باید خوب فکر کرد و فکر خوب منجر به نتیجه می شود. یعنی انسان با فكر خود می تواند بهترین موقعیت و موفقیت را كسب كند. آن هایی كه بهتر فكر می كنند بهتر كار می كنند.

۹.آیا هنگام لانچ محصول با مشكل مواجه نشدید؟
به علت نو بودن این صنعت و جدید بودن محصولات تولیدی جهت ارائه محصول مشکلاتی همراه مان بود که سعی کردیم با خواست مشتری و با امکانات خود این مشکلات را از پیش رو برداریم و اگر فرهنگ گوهر ها و شناخت آن اشاعه یابد شاید بازار خوبی برای این صنعت رقم بخورد.

۱۰.آیا قبل از راه اندازی کسب و کار خود كشش بازار و نحوه بازاریابی جهت محصول یا خدمات خود را بررسی کرده اید؟
منبعی جهت شناسایی و جمع آوری اطلاعات در آن زمان نتوانستیم پیدا کنیم.

۱۱.آیا تا به حال شده است که فکر تولید محصول جدید به ذهنتان برسد اما ترس از شکست اجازه این نوآوری را به شما ندهد؟
خیر ترس تنها عامل بازدارنده است که مانع از آن می شود که بتوانم محصول و حتی فکری نو را ارائه دهم بنابراین اول ریسک می کنم بعد از آن مشغول به انجام کاری می شوم و برای جبران وزنه برداشته شده تلاش زیاد می كنم و كارهای بزرگ را انجام می دهم.

۱۲.آیا در کسب و کار خود از تکنولوژی های نو استفاده ای کرده اید؟ آیا تکنولوژی در بهبود و سرعت بخشیدن به کسب و کار شما موثر بوده است؟ آیا در استراتژی های شما تکنولوژی نقشی داشته است؟
ما در کسب و کار خود هنر خداوند

را عرضه می كنیم و تر و تمیز می

كنیم و برای استفاده آنها آماده می

كنیم. هر كسی برای مأموریت

خاصی آفریده شده و هیچ چیز بی علت نیست و برای این منظور از تکنولوژی خاصی استفاده نمی کنیم بلکه ابزار ها و دستگاه های تراش به کمک این کار می آید. البته جهت بهبود شرایط محصولات تولیدی خود با توجه به بودجه در دسترس سعی می نماییم از دستگاه های به روز استفاده نماییم.

گوهر

ای ایران ای مرز پر گهر.
ای خاكت سرچشمه هنر
دور از تو اندیشه بدان.
پاینده مانی و جاودان


مهدی زاهدی- تاریخ پیدایش سنگ‌ها به قبل از تاریخ حضور بشر بر روی کره خاکی بر می‌گردد اما هنوز با گذشت هزاران سال، ارزش واقعی و در خور سنگ‌ها بر انسان کاملا روشن نشده است.
سنگ‌ها انواع گوناگونی دارند، کافی است تا یک روز به دل طبیعت سفر کرده تا بسیاری از انواع سنگ‌ها را از نزدیک مشاهده کنیم؛ بی‌شک بسیاری از سنگ‌ها را وقتی راه می‌رویم از زیر پا می‌گذرانیم بی‌آن‌که به ارزش برخی از آنها کوچک‌ترین آگاهی و توجهی داشته باشیم. برخی از این سنگ‌ها که تقریبا پراکندگی‌‌شان در تمام خاک کشورمان وجود دارند به سنگ‌های گوهرین معروفند؛ نکته جالب توجه این است که ایران به گفته کارشناسان دارای 50 درصد معادن و منابع سنگ‌های گوهرین جهان است.
این موضوع است که یادآوری‌مان می‌کند، آن تعبیر آشنای "مرز پرگهر" ریشه در خاک گوهرین کشورمان دارد.
با این وجود سال‌ها است برخی از آگاهان و خبرگان گوهرشناسی در ایران تلاش‌هایی را در جهت آشناتر کردن مردم و مسوولان با این پتانسیل عظیم نموده‌اند که سرانجام این تلاش‌ها در روزهای آخر هفته گذشته به بار نشست و اولین کارخانه گوهرتراشی ایران به همت یکی از دلسوزان این بخش افتتاح شد.
مسوولان این کارخانه می‌گویند که افتتاح کارخانه نام مناسبی برای مراسمی که برپا کرده‌اند نیست آنها معتقدند: "افتتاح یک صنعت جدید را جشن گرفته‌اند."
نادر صنعانی که از او به عنوان پدر سنگ و گوهر ایران نام می‌برند، یکی از قدیمی‌های این رشته است که از 5 سال پیش تاکنون دست به اقدامات گسترده‌ای در زمینه تبدیل سنگ و گوهر به یک رشته صنعتی زده است.
وی یک دلیل پروسه طولانی شدن پروسه تاسیس این کارخانه گوهرتراشی را نداشتن شناخت کافی از ارزش سنگ‌های گوهری موجود در کشور می‌داند و می‌گوید: در این سال‌ها با افراد بسیاری برای سرمایه‌گذاری و کسب مجوز‌های لازم مذاکره کرده‌ایم که عاقبت با تلاش چند تن از مسوولان توانستیم این کارخانه را در شهرک صنعتی شاهرود تاسیس کنیم.
البته نباید فراموش کرد که مساله تسهیلات بانکی که به عنوان معضل همیشه همراه تمام صنعتگران کشور به حساب می‌آید نیز در تاخیر صورت گرفته نقش داشته است.
صنعانی که به عنوان رییس هیات مدیره و سرمایه‌گذار اصلی این طرح فعالیت می‌کند در مراسمی که با حضور کاظم جلالی نماینده مردم شاهرود و نامجو سرپرست وزارت نیرو برگزار شد با اعلام این که به رغم داشتن تاریخی 2500 ساله تا امروز نتوانسته ‌ایم حتی یک تسبیح سنگی در کشور تولید کنیم گفت: تولیدات این کارخانه با استفاده از سنگ‌های گوهرین در فاز اول آن به بیش از 11 نوع تولید می‌رسد.
وی به تنوع رشته‌های گوناگون تراش سنگ و گوهر اشاره کرد و افزود: در حال حاضر و به صورت ماهانه یک میلیون ساچمه‌های گوهرین، 6 تن اسلایس (ورقه‌های گوهرین) و 3 تن فستنیگ (نگین‌های تراشیده) در این کارخانه تولید می‌شود. علاوه بر این ساخت توپ‌های بزرگ گوهرین، حلقه‌های گوهرین، تولید قطعات فرنیگ و مجسمه‌های گوهرین نیز در حال انجام است.
صنعانی صنعت گوهرتراشی را از صنعت خودروسازی بزرگ‌تر دانست و دلیل ادعای خود را فراوانی مواد اولیه، گردش مالی بالا و اشتغال‌زایی این صنعت عنوان کرد. وی با تاکید بر این که هدف از راه‌اندازی این کارخانه تولید انبوه و میلیونی است خاطرنشان کرد: می‌خواهیم این صنعت را در تمام نقاط ایران رواج دهیم.
صنعانی اعتقاد دارد که ایران روی فرش گسترده‌ای از گوهر قرار دارد و می‌توان با استفاده از این موقعیت جغرافیایی مشکلات مربوط به اشتغال‌زایی در کشور را حل کرد.
صنعانی با اعلام این که 70 درصد سنگ‌ها و کانی های شناخته شده جهان در ایران موجود است به معادن فراوان فلورین در ایران اشاره و تصریح کرد: تنها مورد استفاده از این سنگ‌ با ارزش سوزانده شدن در کوره‌های ذوب آهن است در حالی که قیمت هر تن این سنگ 250 هزار تومان است اما با فراوانی این تعداد سنگ می‌توان به ارزش افزوده ریالی از 10 تا هزار برابری دست یافت چرا که هر گرم آن قیمتی بیش از یک دلار دارد.
وی با اعلام این که 92 نفر از ثروتمندان چین از راه‌ فرآوری سنگ ثروتمند شدند گفت: 70 میلیون ایرانی، 70 میلیون مولتی میلیاردر هستند چرا که هیچ کشوری به اندازه ایران ذخایر غنی سنگ و گوهر ندارند.
وی در پایان هدف دیگر خود را صادرات این محصولات عنوان کرد و گفت: ظرف 5 سال آینده زمینه اشتغال 100 هزار نفر در کشور تامین می‌شود.
حمید مختاریان نیز که به عنوان مدیرعامل گروه صنعتی گوهر تراشان فعالیت می‌کند رقم سرمایه‌گذاری در این پروژه را 2/2 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: یک میلیارد تومان سهم تسهیلات بانکی در این پروژه است که تاکنون بانک ملت 680 میلیون تومان از این رقم را اعطا کرده است.
وی میزان اشتغال‌زایی کارخانه را در حال حاضر 40 نفر عنوان کرد و گفت: با سازمان فنی و حرفه‌ای مذاکراتی صورت گرفته تا کارآموزان این رشته پس از آزمون‌های مربوطه مدرک فنی‌حرفه‌ای این رشته را به دست بیاورند.
مختاریان از طرح دیگری خبر داد که در صورت اجرا به یکی از مهم‌ترین طرح‌های علمی- صنعتی کشور تبدیل می‌شود؛ تاسیس دانشگاهی که در آن رشته‌های مربوط به سنگ و گوهر تدریس شود، طرحی است که وی از آن به عنوان هدفی علمی یاد می‌کند.
بومی سازی دستگاه‌های وارد شده از کشورهای چین و تایوان نیز یکی دیگر از اهدافی است که مدیرعامل این گروه صنعتی به آن اشاره کرد.
کاظم جلالی نیز که نماینده شهر شاهرود در مجلس شورای اسلامی است در این مراسم حضور داشت و او نیز افتتاح این کارخانه را ورود صنعتی جدید به کشور عنوان کرد.
جلالی معادن سنگ و گوهر ایران را سرمایه‌های خفته کشور نام نهاد و افزود: چنان چه قرار است اشتغال‌ را برپایه تفکر توسعه دهیم باید به سراغ صنایع کوچک برویم و با توجه به وجود این سرمایه‌های خدادادی و آسان بودن صنعت گوهر تراشی می توانیم این صنعت را به صنعتی خانگی مبدل کنیم
به بهانه افتتاح اولین کارخانه گوهرتراشی ایران ،ولد یک صنعت فراموش شده!


نخستین کارخانه گوهر تراشی ایران آبان ماه 1388  افتتاح شد

نخستین و بزرگترین کارخانه تراش سنگ و گوهر ایران در شهرک صنعتی شاهرود افتتاح شد. به گزارش خبرنگار هفته‌نامه «معدن و توسعه»، این مراسم با حضور نامجو، سرپرست وزارت نیرو، جلالی، نماینده مردم شاهرود در مجلس و جمعی از مسئولان استانی برگزار شد
  

نخستین کارخانه گوهر تراشی ایران افتتاح شد 
معدن و توسعه: نخستین و بزرگترین کارخانه تراش سنگ و گوهر ایران در شهرک صنعتی شاهرود افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار هفته‌نامه «معدن و توسعه»، این مراسم با حضور نامجو، سرپرست وزارت نیرو، جلالی، نماینده مردم شاهرود در مجلس و جمعی از مسئولان استانی برگزار شد.

نادر صنعانی، رئیس هیات مدیره شرکت گوهرتراشان در این مراسم، ایران را جزو 10 کشور برتر دنیا در بخش معادن سنگ برشمرد و گفت: با راه‌اندازی این کارخانه می‌توان در 11 رشته گوناگون و به صورت انبوه گوهرهای متنوع را تولید و به بازار مصرف عرضه کرد.

صنعانی افزود: ماهانه یک میلیون عدد ساچمه‌های گوهرین (برای ساخت تسبیح)، 6 تن اسلایس (ورقه‌های گوهرین) و 3 تن فستینگ (نگین‌تراشی) در این کارخانه تولید می‌شود و علاوه براین تولید توپ‌های بزرگ گوهرین، حلقه‌های گوهرین، قطعات فرمینگ و مجسمه‌های گوهرین نیز در حال انجام است.

وی با بیان این‌که 70 درصد از سنگ‌ها و کانی‌های شناخته شده جهان در ایران موجود است، از وفور معادن فلورین در تمام کشور خبر داد و گفت: هر تن از این سنگ با قیمت 250 هزار تومان خریداری و در کوره‌های ذوب آهن سوزانده می‌شود در حالی که با فرآوری این مقدار سنگ می‌توان به ارزش افزوده 10 تا هزار برابری دست یافت زیرا قیمت هر گرم این سنگ بیش از یک دلار است.

به گفته وی، با توسعه این صنعت در کشور در پنج سال آینده زمینه اشتغال 100 هزار نفر فراهم شود.
صنعانی با بیان اینکه تقریبا از تمام سنگ‌های موجود در ایران می‌توان گوهر ساخت، گفت: با وجود حدود 2500 سال تاریخ سنگ‌های قیمتی، تاکنون در کشور یک تسبیح ساخته نشده است.

وی تصریح کرد: سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی از گردش مالی، اشتغالزایی و سودآوری بسیار بالاتری از صنعت خودرو قرار دارد لذا توجه جدی به صنعت سنگ‌های قیمتی یک ضرورت است.

رئیس هیات مدیره شرکت گوهرتراشان ادامه داد: این کارخانه را با هدف تولید انبوه ایجاد کرده‌ام و در نظر دارم در سراسر ایران، کارخانه‌های مشابه این کارخانه را تاسیس و گسترش دهم زیرا که در همه جای ایران گوهر وجود دارد.

صنعانی اظهار امیدواری کرد: روزی برسد که درآمد کشور به‌جای نفت از صدور سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی تامین شود زیرا که کانی‌ها بعد از نفت مهمترین منبع درآمد کشور خواهند بود.

حمید مختاریان، مدیرعامل گروه صنعتی گوهرتراشان نیز در این مراسم گفت: سرمایه‌گذاری صورت گرفته در این کارخانه 2/2 میلیارد تومان است که 680 میلیون تومان آن از طریق تسهیلات بانک ملت تامین شده است.

مختاریان میزان اشتغالزایی این کارخانه را در حال حاضر 40 نفر به طور مستقیم همراه با 700 ساعت آموزش ذکر کرد که به مرور قابل افزایش است.

وی با بیان این‌که شرکت گوهر تراشان در حال تدوین استانداردهای آموزشی در صنعت گوهرتراشی است، از استحصال 15 هزار متر زمین در کنار کارخانه برای راه‌اندازی آموزشگاه فنی، حرفه‌ای گوهرتراشی خبر داد و افزود: در ابتدا دو رشته شناخت گوهر و ساخت ماشین‌آلات گوهرتراشی در این آموزشگاه تدریس خواهد شد.

وی با بیان اینکه معادن غنی فیروزه، کیانیت و سنگ شاه مقصود در ایران وجود دارد، اظهار داشت: هم‌اکنون انواع دستگاه‌های گوهرتراشی توسط گروه صنعتی گوهرتراشان در حال بومی‌سازی است که امکان فرآوری سنگ‌های قیمتی را فراهم می‌کند.

کاظم جلالی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز در مراسم افتتاح نخستین کارخانه گوهرتراشی ایران با اشاره به این که توان اشتغالزایی یک کارخانه فولاد فقط 150 نفر است، گفت: اگر قرار است اشتغال را بر پایه تفکر توسعه دهیم باید به سراغ صنایع کوچک برویم تا قابلیت خانگی شدن داشته باشند.

وی با بیان این که صنایع کوچک و خانگی با اندکی سرمایه قابل ایجاد است، خاطرنشان کرد: صنعت گوهر تراشی از جمله صنایعی است که قابلیت خانگی شدن دارد و تنها از این مسیر است که می‌توان ثروت بزرگ ایرانیان را احیا کرد.

جلالی تصریح کرد: این پروژه، افتتاح یک کارخانه نیست، ورود یک صنعت جدید به کشور ایران است و از این پس در کشور گسترش خواهد یافت.

به گفته وی، ما معادن غنی زیادی در کشور داریم و باید از آنها استفاده کنیم.

]

http://farm4.static.flickr.com/3201/3043832574_293b3cf11f.jpg

http://www.fengshuibestbuy.com/SL10519-2dzi.JPG

http://www.clunygreyjewelry.com/images2/tiger-eye-jewelry-a4.jpg

http://www.jewelsbyelizabethanncochran.com/RedCzechGlassDangleEarrings.jpg

http://web.tradekorea.com/upload_file2/product/780/P00241780/cbe9caa5_830a2456_ac28_4bf3_9673_0a8a308f708d.jpg


نقل از معدن و توسعه http://news.imidro.org/Fa/magazines=last/categories=main/show.aspx

   

جواهرسازی، هنر ناب آذربایجان شرقیمنابع :

http://www.khorshidschool.org/content/1041

http://www.jahaneghtesad.com/portal/index.php?option=com_content&view=article&id=489%3A1388-08-16-11-58-06&Itemid=626

http://gemsiva.barnegar.com/view-177.html

http://www.tabrizhim.com/Pages/PageNewsMore.aspx?Code=32precio de una pastilla de viagra
شنبه 18 خرداد 1398 02:49 ق.ظ

May I simply say what a relief to discover a person that really knows what they're talking about on the web. You certainly understand how to bring an issue to light and make it important. More and more people have to read this and understand this side of the story. It's surprising you're not more popular since you most certainly possess the gift.
what pharmacy can i buy viagra
شنبه 18 خرداد 1398 02:26 ق.ظ

Hiya very cool website!! Guy .. Excellent .. Wonderful .. I'll bookmark your web site and take the feeds additionally? I am happy to find so many helpful information right here in the publish, we want work out more strategies in this regard, thank you for sharing. . . . . .
cheapest erectile dysfunction pill comparison
پنجشنبه 12 اردیبهشت 1398 02:23 ب.ظ
erectile dysfunction review http://viagralim.us erectile dysfunction review !
This piece of writing will help the internet visitors for creating new web site or even a weblog from start to end.
Ivey
جمعه 17 آذر 1396 10:59 ق.ظ
I think the admin of this web page is truly working hard in support of his site,
because here every data is quality based data.
What is distraction osteogenesis?
یکشنبه 26 شهریور 1396 06:13 ب.ظ
I'm gone to tell my little brother, that he should also pay
a visit this weblog on regular basis to obtain updated from newest news
update.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر